ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΜΑΗ ΣΤΙΣ 7ΜΜ

O ΠΜΣ καταγγέλλει την απόφαση μεταφοράς της πρεσβείας των ΗΠΑ από το Τελ Αβίβ στην Ιερουσαλήμ. Πρόκειται για μια κίνηση που αναγνωρίζει έμπρακτα ως επίσημη πρωτεύουσα του Ισραήλ την Ιερουσαλήμ ρίχνοντας έτσι λάδι στη φωτιά.σε μια περιοχή που   οι φλόγες του πολέμου φουντώνουν όλο και περισσότερο.

Δηλώνουμε την αλληλεγγύη μας και τη στήριξή μας στον αγώνα του Παλαιστινιακού λαού ενάντια στην  Ισραηλινή κατοχή, που στηρίζεται από την ΕΕ και τις ΗΠΑ. 

Η γεωστρατηγική σημασία αλλά και ο πλούτος όλης αυτής της περιοχής την έχουν μετατρέψει σε πεδίο σκληρής σύγκρουσης μεγάλων ιμπεριαλιστικών συμφερόντων με θύματα τους λαούς.

Δηλώνουμε ότι δεν θα κλείσουμε τα μάτια στο συνεχιζόμενο δράμα του Παλαιστινιακού λαού. Στεκόμαστε στο πλάι του και καταγγέλουμε τη στάση της Ελληνικής κυβέρνησης και την πολιτική-οικονομική-στρατιωτική συνεργασία Ελλάδας Ισραήλ που   αθωώνει στην πράξη τη δολοφονική δράση του Ισραηλινού κράτους. Η Ελληνική  κυβέρνηση οφείλει άμεσα να εφαρμόσει την απόφαση της Βουλής, του Δεκέμβρη 2015 και να  αναγνωρίσει άμεσα το  Παλαιστινιακο  κράτος.

 

Καλούμε όλους τους συναδελφους στην παράσταση διαμαρτυρίας που διοργανώνει η ΕΕΔΥΕ στην πρεσβεία του Ισραήλ, τη Δευτέρα 14 Μάη στις 7 μ.μ. ενάντια στην πράξη αναγνώρισης  – από τις ΗΠΑ – της Ιερουσαλήμ ως πρωτεύουσα του Ισραήλ .

Θα ακολουθήσει πορεία προς την Παλαιστινιακή πρεσβεία για να εκφράσουμε την   συμπαράστασή μας στο   λαό της Παλαιστίνης .

  • ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΜΑΗ ΣΤΙΣ 7ΜΜ

Συνεχίζουμε για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες

“ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ” (pmu@pmu.gr)

Με χαρά ενημερώνουμε ότι η ομάδα του Συλλόγου μας «Το Κλειδί του Γκολ» προκρίθηκε στην επόμενη φάση των 32 καλύτερων ομάδων του 12ου Εργατικού Τουρνουά ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕ, με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλό της και με τέρματα 28 υπέρ και 10 κατά. Ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους που συνέβαλλαν σ’ αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Συνεχίζουμε δυναμικά στους νοκ-άουτ αγώνες και καλούμε όλους σας να συμβάλλετε με τα συνθήματά σας στην υποστήριξη της ομάδας του Σωματείου μας, αυτή την Κυριακή 13 Μάη και ώρα 12.00 που δίνουμε τον 1ο νοκ-άουτ αγώνα για την πρόκριση στη φάση των 16 καλύτερων ομάδων. Το γήπεδο βρίσκεται στον ΗΣΑΠ Ταύρου. read more…

Η εκπομπή της Τετάρτης 2 Μάη

“ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ” (pmu@pmu.gr)

Στην εκπομπή του Συλλόγου μας την Τετάρτη 2 Μάη συζητήσαμε με τον Πρόεδρο Βασίλη Παρασκευόπουλο για την συγκέντρωση της Πρωτομαγιάς και το εργατικό τουρνουά του ΠΑΜΕ.

Το link της εκπομπής

https://d2s7ui8wxq1tmp.cloudfront.net/2017-2018/mousikos/maios/pms2-5-2018.mp3

 

9 γκολ από τον ΠΜΣ!-Όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Μπες στο παιχνίδι για το παρόν

και το μέλλον που μας αξίζει.

Οργανώσου στο σωματείο σου!”

 

Με 9 γκόλ συνέχισε η ομαδάρα του ΠΜΣ “Το κλειδί του γκόλ”!

Στον 17ο όμιλο

«Το Κλειδί του Γκολ» (Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος) – Επιτροπή Νέων Εργαζόμενων και Ανέργων 7ου Διαμερίσματος: 9-2

 

!

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 12ΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΜΕ

 

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής την Κυριακή 29 Απριλίου, στα γήπεδα του Ιλίου, του Ρουφ, του Ταύρου, του Περισσού, της Πετρούπολης και τα Βοτσαλάκια. Παρόλη τη ζέστη οι ομάδες φάνηκε να ευχαριστήθηκαν τους μεταξύ τους αγώνες και συνέχισαν να διατηρούν το φιλικό κλίμα που υπάρχει στα γήπεδα ήδη από την 1η αγωνιστική.

Ξεχώρισε βέβαια αυτήν την Κυριακή η παρουσία φίλαθλων στα γήπεδα που δίναν αγωνιστικό και ταυτοχρονα χιουμοριστικώ τόνο με τα πειράγματα στις ομάδες τους.

 

Αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικήςΑποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

 

Όμιλος 1

«Ριζοσπάστης» Εργαζόμενοι από τη Γουινέα: 0-3

«Καπερναριακός Ανάβυσσου» (Σπουδαστές στο Μαγειρικό Τμήμα ΙΕΚ Αναβύσσου) – «Πανεργατικός»(Φοιτητικός Σύλλογος ΦΜΣ): 0-0

 

Όμιλος 2

«Maroucity United» (Λαϊκή Επιτροπή Αμαρουσίου) – «Τhe REDS» (Σύλλογος Φοιτητών Ιστορικού – Αρχαιολογικού) : 7-2

«Αλκαλικός Αστέρας» (Φοιτητές Φυσικού Αθήνας) — Επιτροπή Ανέργων Α’ Αθήνας: 0-3

 

Όμιλος 3

Κλαδικό Συνδικάτο Τροφίμων – Ποτών Αττικής«Οι Μάστορες της Μπάλας» (Πολιτικοί Μηχανικοί – ΕΜΠ): 0-3

«Μαγικές Γεύσεις» (Εργαζόμενοι στον Επισιτισμό) Σωματείο Εργαζομένων ΕΒΓΑ: 2-11

 

Όμιλος 4

«Συπανικός» (Σύλλογος Υπαλλήλων Περιφέρειας Αττικής) – Λαϊκή Επιτροπή Ιλίου: 2-0

ΕΛΕΠΑ 2 «Στεάουα Κοκορετσιού» (Επιτροπή Νέων Εργαζομένων – Ανέργων 2ου Διαμερίσματος Αθηνών): 7-0

 

Όμιλος 5

«Bankchelona» (Κλαδικό Σωματείο Χρηματοπιστωτικού) – Σωματειακή Επιτροπή του ΣΕΤΗΠ στο ΔΜ ΟΤΕ: 5-5

«Κεραυνός» (Συνδικάτο Ενέργειας) – «Κόκκινη θύελλα» (Επιτροπή Νέων Εργαζομένων και Ανέργων Κυψέλης):0-0

 

Όμιλος 6

Λογιστές Πειραιά (Ένωση Λογιστών Ελεγκτών Περιφέρειας Αττικής – Παράρτημα Πειραιά) – ΚΕΘΕΑ «Διάβαση»: 0-7

Εργαζόμενοι στον «Παπαστράτο»Εργαζόμενοι «PROMETAL»: 0-3

 

Όμιλος 7

Σωματειακή Επιτροπή Εργαζομένων ICAP Σπουδαστές ΙΕΚ «ΟΜΗΡΟΥ Πειραιά»: 3-13

«Ανεργοτέλης» (Νέοι Εργαζόμενοι και Άνεργοι από το Γαλάτσι) – «Γοργοπόδαροι» (Εργαζόμενοι στην εκτυπωτική εταιρεία «Diamond Print»): 0-3

 

Όμιλος 8

«Ψάχτε τον δεύτερο» (Εργατικό Κέντρο Λαυρίου) — «Αναψυκτικοί» (Σπουδαστές ΙΕΚ Αγίου Δημητρίου): 10-2

«Καρπαζοεισπρ-ΑΚΤΩΡ» (Εργαζόμενοι ΑΚΤΩΡ) – «Αγώνας Ρήξη Ανακοπή» (Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας): 3-3

 

Όμιλος 9

«Tο Internet σέρνεται» (Σωματειακή Επιτροπή του ΣΕΤΗΠ στη «Vodafone» στο κτίριο των Πετραλώνων) – «Αριστερόστροφα Κουμπούρια» (Λαϊκή Επιτροπή Κορυδαλλού): 3-4

Σπουδαστές ΑΕΝΛΕΚ (Λαϊκή Επιτροπή Καλλιθέας): 7-13

 

Όμιλος 10

«Περιστέρι FC» Εργαζόμενοι «TELEPERFORMANCE»: 11-0

«ΑΕL (Αθλητική Ένωση LG)» (Εργαζόμενοι LG) – «Ο Μύτος της Αριάδνης» (Εργαζόμενοι στην Κλινική Αποκατάστασης και Αποθεραπείας «Θησέας»): 3-0

 

Όμιλος 11

«Μπαρτσελιώμα» (Εργαζόμενοι σε Εταιρείες Πληροφορικής) – Εργαζόμενοι SSP (Σωματειακή Επιτροπή Εργαζομένων SSP): 8-6

Συνδικάτο Μετάλλου, Παράρτημα Αθήνα «Φαρμακάδες» (Συνδικάτο Εργαζομένων Φαρμάκου – Καλλυντικού Αθήνας: 1-3

 

Όμιλος 12

«Γιουβέτσους» (Σωματειακή Επιτροπή «E VALUE») – «Σελεtabies» (Φοιτητές ΑΣΠΑΙΤΕ): 3-6

Εργαζόμενοι «Κρεπερί Ρούμπικ» – «Μπορούσια Δερματος» (Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Κλωστοϋφαντουργίας – Ιματισμού – Δέρματος): 2-6

 

Όμιλος 13

«Καζάν United» (Λαϊκή Επιτροπή Περάματος) – «Snow Kids» (Συνοικία Διονύσου): 3-4

«ARDS F.C.» (Επιτροπή Αγώνα Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας) – Σωματειακή Επιτροπή του ΣΕΤΗΠ στη «ΝΟΚΙΑ»: 8-12

 

Όμιλος 14

«Ακατάρτιστοι» (Σπουδαστές ΙΕΚ Χαϊδαρίου) – «Κώστας Βιδάλης» (ΠΑΜΕ Τύπου και ΜΜΕ): 0-7

«Εμπόριο Παρτιζάνοι» (Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας) – «Betatzides» (Εργαζόμενοι στην εταιρεία Πληροφορικής «Openbet»): 1-5

 

Όμιλος 15

Εργαζόμενοι «Goody’s» – «Everest» (Σωματειακή Επιτροπή Εργαζομένων στα «Goody’s» – «Everest») – «Γίδερπουλ» (Επιτροπή Νέων Εργαζομένων και Ανέργων στα Πατήσια): 3-8

«Γυπαετοί» (Σωματείο Εργαζομένων «NEWREST») – «Υποστύλωμα και Γκολ» (Φοιτητές ΕΜΠ): 5-4

 

Όμιλος 16

Σύλλογος Εργαζομένων ΨΝΑ (Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής) – «Ουzoymπουριανοί» (Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας – Παράρτημα Πειραιά): 0-3

Εργαζόμενοι «L’ OREAL» «Αστέρας Νετρονίων» (Φοιτητές Φυσικού Αθήνας): 3-0

 

Όμιλος 17

«Το Κλειδί του Γκολ» (Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος) – Επιτροπή Νέων Εργαζόμενων και Ανέργων 7ου Διαμερίσματος: 9-2

ΣΕΙΥΓΑ (Σωματείο Εργαζομένων Ιδιωτικής Υγείας) – Παράρτημα Συνδικάτου Οικοδόμων Καισαριανής – Βύρωνα – Ζωγράφου: 8-1

 

Όμιλος 18

«Λος Πιστολέρος» (Εργαζόμενοι σε Εταιρείες Πληροφορικής) —«ORANJE» (Εργαζόμενοι «INTERAMERICAN – ANYTIME»): 3-7

«Αμπαλοι» (Νίκαια) — Επιτροπή Αγώνα Εργαζομένων ΕΥΔΑΠ : 12-2

 

Όμιλος 19

«The Daltons» (Λαϊκή Επιτροπή Καλλιθέας) — Εργαζόμενοι «ΑΦΟΙ ΒΛΑΧΟΥ» : 4-5

«Καρπάτοι» (Εργαζόμενοι από Ουκρανία) – «Baristaνοντας τους παίκτες» (Επιτροπή Νέων Συνδικάτου Επισιτισμού): 11-1

 

Όμιλος 20

«Mπαλαδόροι» (Σπουδαστές στο Δ. ΙΕΚ Χαλανδρίου) – Λαϊκή Επιτροπή Φυλής: 9-3

Συνδικάτο Μετάλλου, Παράρτημα Θριασίου – Εργαζόμενοι «WIND»: 3-0

 

Όμιλος 21

ΣΥΑΤ (Σύλλογος Υπαλλήλων Ασφαλιστικών Ταμείων) – «Metallica Πειραιά» (Συνδικάτο Μετάλλου Παράρτημα Πειραιά): 2-1

«Wood Castle» (Συνδικάτο Κατεργασίας Ξύλου Ν. Αττικής) Εργαζόμενοι στις Ασφαλιστικές Εταιρείες: 3-0

 

Όμιλος 22

«Σουρεάλ Μαδρίτης» (Φοιτητές ΤΕΙ Πειραιά) – «Βραχυκύκλωμα» (Συνδικάτο Ηλεκτρολόγων Νομού Αττικής): 5-1

ΕΛΕΠΑ (Ένωση Λογιστών Ελεγκτών Περιφέρειας Αττικής) – «To “ΠΑΜΕ” το γράμμα» (Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Ταχυδρομείων – Ταχυμεταφορών Ν. Αττικής): 6-3

 

Η Γραμματεία Νέων

Συμμετέχουμε μαζικά στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στις 14 Ιουνίου στις 13.00 στην Ομόνοια

Π.Μ.Σ. (pmu@pmu.gr) Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ προχωρά στην ψήφιση ενός ακόμα αντιλαϊκού πακέτου σε συμφωνία με τους εταίρους τους. Ένα πακέτο που προβλέπει την αύξηση των δημοσιονομικών πλεονασμάτων για τα επόμενα χρόνια που φτάνουν σχεδόν μέχρι το διπλασιασμό τους. Σε...

read more

Συνεχίζουμε τις κινητοποιήσεις για την υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης στο ελεύθερο θέατρο

ΚΟΙΝΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Σ.Ε.Η. ΚΑΙ Π.Μ.Σ. ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΩΝ, ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ Σε μια εποχή που μας παίρνουν πίσω κάθε εργασιακό μας δικαίωμα, που προσπαθούν να τσακίσουν κάθε...

read more